ÜRETİM BİLGİLERİ

Biofarma İlaç üretim tesislerinde yüksek kalite standartlarında,  cGMP kurallarına uygun ve sadık kalmak koşuluyla, yüksek hıza ve teknolojiye sahip modern makinaları ile tüm ürünlerin üretim ve ambalaj proseslerini gerçekleştirmektedir.

1990 yılında Sancaktepe’deki modern tesislerine taşınan Biofarma ilaç 18,000 m2 arazi içerisinde inşa edilmiş 15,000 m2 kapalı üretim alanına sahiptir.

Ana üretim tesisinde SOLİD, LİKİT, YARI KATI VE YUMUŞAK JELATİN KAPSÜL formlarındaki ürünlerin üretiminin yanı sıra, İngiltere Sağlık Bakanlığı MHRA onaylı ayrı bir ünitede de HORMON İLAÇLARI özellikle AVRUPA PAZARI olmak üzere yurt içi ve yurt dışı pazarların için üretilmektedir.

Üretimden finansa kadar tüm süreçlerde kullanılan SAP sistemi ile tam zamanında üretim yapılarak malzeme ve ürün stok maliyetleri optimum şekilde yönetilmektedir. 

Biofarma İlac Üretim Biofarma İlac ÜretimBiofarma İlac Üretim Biofarma İlac Üretim

Yıllık iki vardiyada 70 milyon kutu üretim kapasitesine sahip olan Biofarma İlaç, bunun 45 milyon kutuluk kısmını KATI ÜRETİM için ve 15 milyon kutuluk kısmını ise YARI KATI ÜRETİM olarak ayırmıştır, kalan kısım LİKİT, HORMON, YUMUŞAK JELATİN KAPSÜL üretimi olarak belirlenmiştir. Ayrıca artan ürün yelpazesi ve müşterilerimizden gelen fason üretim talepleri doğrultusunda yeni yatırımlar yapılarak makine parkını ve üretim kapasitesini artırmaya hazırdır.

‘CONTINOUS IMPROVEMENT‘ ve ‘LEAN PRODUCTION‘ prensibi ile  çalışmakta olan üretim bölümünde tüm makine ve hatların günlük ve haftalık  KPI (Performans Kriterleri)’ları yakından takip edilmekte; buna bağlı verilerle makine ve hatlarda iyileşmeler sağlanarak düşük maliyetli ve kaliteli ürünleri halkımıza sunmaktadır. Tüm ürünler iki ana bölüm olan üretim ve ambalajlama alanlarında, yarı mamul ve bitmiş ürün haline aşağıdaki formlarda gelmektedir.

ÜRETİM

Katı Üretim
 • Tablet, Film Kaplı Tablet, Draje Kaplı Tablet
 • Kapsül
 • Granül Süspansiyon
Likit Üretim
 • Şurup
 • Süspansiyon
 • Sprey
 • Solüsyon
Yarı- Katı Üretim
 • Merhem
 • Pomad
 • Krem
 • Jel
Yumuşak – Jelatin Kapsül
Hormon
 • Tablet, Kaplı Tablet

AMBALAJ

Üretim bölümünde üretilen tüm yarı mamul ürünler, makinalar bünyesinde bulunan elektronik kontrol sistemleri ile herhangi bir manuel müdahale olmadan otomatik olarak ‘0’ hata prensibi ile ambalajlanıp hastaların kullanımına sunulmaktadır.

Biofarma İlaç‘da, yıllık  toplam üretimin % 12'sini İHRACAAT ,  % 8'ini FASON olarak üretilen ürünler oluşturmaktadır. HORMON ve YUMUŞAK JELATİN KAPSÜL üretim hatlarına yapılan yatırımlar ile hem kapasite artırımı hem de fason üretim hacminin artırılması hedeflenmektedir. Fason müşteriler ile olan ürün yelpazesini genişletmeye hazır ve açık olan Biofarma İlaç, her geçen gün müşteri portföyünü genişletmektedir.

DEPO

Depodaki tüm malzeme akışı GMP’ye uygun SAP entegreli WM (Warehouse Management) sistemi ile yönetilmektedir. 3.500 m2 kapalı alanda 3.700 adet palet depolama kapasitesi ile hızlı malzeme ve mamul transferi sağlanmaktadır. Ayrıca solvent malzemeler için ex-proof özellikli ayrı bir depolama alanı mevcuttur. Hormon malzemeleri için de yine ana binadan ayrı, ayrı bir depolama alanı mevcuttur. Soğuk zincire uygun 2-8 0C depolama alanı , depo içinde ayrı bir bölüm halindedir.

Çevreye ve insan sağlığına uygun elektirikli forklift ve trasnpalet kullanımı ön plandadır. Neme hassas ürün ve malzemeler için geniş nem kontrollü depolama alanı yer almaktadır. Kritik, kontrole tabii ve toksik malzemeler için kilitli alanlar bulunmaktadır.

Mamul depo alanında ,  FAZ 2 sistemine uygun işlemlerin yapılmasının yanında,  ITS-PTS bildirimleri de yapılmaktadır.

Biofarma İlac Üretim Biofarma İlac Üretim

MÜHENDİSLİK VE ÇEVRE

Tüm üretim, depolar, kalite laboratuvarları, arşivler ve bunun gibi GMP kritik alanların havalandırma koşulları BMS sistemi (BUILDING MANAGEMENT SYSTEM) ile sağlanmaktadır. Bu sayede enerji tasarrufu maksimum düzeydedir. Ayrıca makine ve ekipman kalibrasyon/kalifikasyon ve önleyici bakımlarının kayıt ve takibi, valide edilmiş bir  paket  program olan BKK sistemi ile yapılmaktadır .

Proses atık suları çevre yönetmeliklerine uygun olarak, yüksek kapasiteli arıtma tesisimizde arıtılıp deşarj edilmekte ve tozlu üretimler için hava egzos çıkışlarında HEPA filtrelerle tutularak, toz çevreye verilmemektedir.

UYARI!

Bu bölüm sadece "Sağlık Mesleği Çalışanları" içindir.

Sağlık mesleği çalışanı mısınız?